Varenie piva na Slovensku má svoju dlhoročnú tradíciu a siaha ďaleko do histórie. Ak si chceme udržať tento slovenský zvyk mali by sme chrániť a podporovať malé pivovary, ktoré to aj počas korona krízy nemajú ľahké.
Ako ich korona postihla a ktoré pivo by ste mali ochutnať?
ASOCIÁCIA MALÝCH NEZÁVISLÝCH PIVOVAROV SLOVENSKA
Toto združenie spája malé a nezávislé slovenské pivovary už od roku 2009.
V období keď vznikla asociácia bol na trhu skoro monopol na pivo, 90% trhu s pivom ovládali iba 2 nadnárodné pivné giganty a v tej dobe existovalo iba 7 nezávislých malých pivovarov, ktoré varili pivo hlavne pre svoje vlastné prevádzky.
Náš trh oproti zahraničiu bol veľmi slabý a varenie piva tradičným sposobom sa vytrácalo. V roku 2018 nastal boom a postupne vznikol aj vďaka asociácii až okolo 70 minipivovarov.
Hlavným z cieľov Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska je združovanie, podpora a rozvoj malých pivovarov na Slovensku. Touto cestou sa dosiahne aj zachovanie rôznorodosti chutí pivného moku, ktorá sa v poslednej dobe takmer vytratila.
PIVOBRANA
PIVOBRANA je otvorené hnutie na obranu nášho nezávislého slovenského piva, ktoré nie je vo vlastníctve nadnárodných pivných spoločností.
Jedným z cieľov Pivobrany je chrániť pivá:
- vyrobené poctivým tradičným spôsobom
- s dlhou dobou zrenia,
- bez chemických náhrad,
- s použitím najkvalitnejších prírodných surovín
Snahou Pivobrany je ďalej :
- dosiahnuť férové podmienky pre podnikanie v pivovarníctve,
- zamedziť nekalým obchodným praktikám
- zamedziť sile peňazí na úkor kvality
- podporovať rôznorodosť ponúkaných pív v prevádzkach, kde väčšinou nadnárodné koncerny sa snažia, aby sa na konkrétnej prevádzke čapovalo iba ich pivo
PREČO ĽUDIA PREFERUJÚ ALEBO BY MALI PREFEROVAŤ MALÉ PIVOVARY
Ľudia chodia odjakživa na pivo, krčmy v každej dedine sú častokrát plné. Novým trendom hlavne vo väčších mestách sa stala pivná kultúra alebo pivné degustácie. Zákazníci chodia do rodinných minipivovarov, pretože im doma uvarené pivo chutí viac, ako bežné pivá, je však väčšinou trochu drahšie.
Naše pivovary vyhrávajú aj medzinárodné súťaže a dosahujú vynikajúcu chuť a kvalitu.
Veľmi oceňujeme ako naši pivovarníci sú sčítaní a, majú skvelé technické zázemie, neboja sa experimentovať a vymýšľajú rôzne chuťové variácie, robia si aj svoj vlastný výskum a vývoj.
Veľa momentálne úspešných malých pivovarov začalo homebreawingom / homebrewing je varenie (výroba) piva v domácich podmienkach v malom množstve na osobnú spotrebu bez ďalšej distribúcie na komerčné účely/ a postupne sa vypracovalo od nuly k fungujúcemu podniku.
MALÉ PIVOVARY A KORONAKRÍZA
Koronakríza poznačila všetky podniky fungujúce v gastro priemysle takže aj prevádzku malých pivovarov na Slovensku.
Zo dňa na deň sa zatvorili reštaurácie a krčmy a odbyt hlavne sudového piva klesol o 90%. Niektoré pivovary fungujúce iba plnením sudov nie flaškovaním museli minimálne na 2 mesiace zastaviť výrobu. Navyše týmto podnikom vznikla aj škoda pokazením nepredaných sudov a tankov.
Niektoré malé pivovary koli týmto opatreniam a zníženiu odbytu nevylúčili ani ukončenie svojej činnosti.
Po úspechoch, ktorý zaznamenali malé pivovary posledných desať rokov, je opäť ich existencia ohrozená. Bola by to veľká škoda , preto je potrebné malé podniky podporiť a ochrániť tak ich podnikanie a rozvoj.
Poďme si teda predstaviť niektoré pivovary z Bratislavy a okolia.
MALÉ PIVOVARY BRATISLAVY A OKOLIA
Predstavíme Vám 5 nami vybraných pivovarov, ktoré stojí za to ochutnať a podporiť v dnešnej ťažkej dobe.
- Zámocký pivovar (Bratislava)
Tento malý pivovar sa nachádza v srdci Bratislavy v Starom meste na Zámockej ulici Obľubujú ho nielen Bratislavčania, ale aj turisti o čom svedčí dobré hodnotenie na tripadvisore. Ponuka Zámockých pív je široká a rôznorodá. Medzi klasiky patria Svetlá 12° a tmavá 13° .Ak máte radi sladšie pivo s príchuťou karamelu, vyskúšajte polotmavé 11° alebo 13°.
- Stupavar (Stupava Bratislava)
Tento pivovar vznikol z malého domáceho homebreawing pivovaru, ktorý po výhre viacerých súťaží na Slovensku a v čechách sa rozhodol pre komerčnú cestu. Od roku 2012 sa čapuje však v Bratislave na Prepoštskej.
Či si fanúšik ležiakov, alebo vrchne kvasených v Stupavare si vyberieš. Obľúbené sú JANTÁR ležiak 12°, 11-TEČKA alebo zázvorový ĎUMBEER 12°.
- Fabrika The Beer Pub (Bratislava)
Je to moderná, štýlová reštaurácia na rohu Štefánikovej a Spojnej , ponúka výborné jedlo, z ktorých najlepší a preslávený je ich burger. Je aj jedným z najlepších pivovarov v meste. Ponúka vlastné pivá, ktoré stoja za ochutnanie.
Čapuje sa svetlý ležiak, ktorý je vyrobený z najkvalitnejších moravských sladov a českých chmeľov a penu udrží až do dopitia. ďalším obľúbeným je FABRIKA F 14° APA (American Pale Ale) s veľmi výraznou chuťou. Čapujú ešte aj ďalšie pivká.
- Breisburg Brewery (Bratislava)
Breisburg Brewery je remeselný produkčný minipivovar založený v júni 2018 . Sídli v Bratislave v Podunajských Biskupiciach a zameriava sa na výrobu nefiltrovaných a nepasterizovaných pív. Vyrábajú hlavné klasické ležiaky ale aj vrchne kvasené pivá a špeciality. Sú dostupné v 500ml alebo 750ml sklenených fľašiach a 30l alebo 50l KEGoch. Tie fľaškové verzie si môžete kúpiť napríklad aj v YEME.
- Wywar (Holíč)
Ak si chcete urobiť výlet mimo Bratislavy za dobrým pivkom navštívte jeden z najmladších pivovarov na Slovensku, ktorý vznikol v roku 2014 v pohraničnom mestečku Holíč, okres Skalica.
Disponujú širokým výberom pív, na ich prevádzke sa môžete aj kvalitne najesť a cez sklo sledovať proces výroby piva. Jedným z prvých pív bola svetlá desiatka Jozef II., ktorá zaskočí výraznou a plnou chuťou, a pritom je jemným osviežujúcim spoločníkom na celý večer. Pivko si viete objednať aj online.
Foto: Unsplash