Slovenská pivovarnícka  scéna víta nového člena, zaujímavý je svojou nealko tvorbou. Vznik podnikania počas pandémie ustojí máloktorá prevádzka. Pivovar Nilio Vás prekvapí svojou unikátnosťou.

ČO JE NILIO

Nilio je remeselný produkčný pivovar, ktorý vznikol na Liptove a svoju receptúru vyvíjal celé 2 roky.

Jedinečným ho robí blízkosť chuti nealkoholického piva k alkoholickému ako aj využitie surovín ako kakaové bôby, mango, dubová kôra a iné. Receptúra je samozrejme tajná.

Názov Nílio je spojený s regiónom, kde je pivovar situovaný, a tým je Liptovský Mikuláš. Názov je zložený zo slov Nicholas (Ni) Liptov (li) a O ( 0%).

Pivovar vznikol v roku 2020 a patrí medzi najmladšie pivovary na Slovenskej scéne. Ide o vysoko kvalitné pivo a zámerom jeho tvorcov ponúknuť zákazníkom gastronomický zážitok bez alkoholu.

PRÍBEH PIVA 

Každý viac či menej úspešný podnik a projekt má svoj príbeh. Príbeh pivovaru Nilio začal v súvislosti s jeho hlavným aktérom Jurajom Vongrejom.

Čakali by ste, že si mladý chlapec doma varil pivo, homebrewing-ová minulosť malých pivovarov začína práve takto.

V tomto prípade to bolo celé inak. Juraj študoval biotechnológiu na STU na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie. 

Keďže sa blížil koniec jeho štúdia a odbor biotechnológie nie je na Slovensku veľmi rozvinutý rozmýšľal ako sa bude ďalej vyvíjať jeho profesionálny život.

CHEMICKÝ POKUS ALEBO VÝZVA?

Do celého procesu sa zapojil vďaka docentke Daniele Šmogrovičovej, ktorá patrí medzi slovenské pivovarnícke kapacity. Študentom spomenula, že sa môžu uchádzať o prácu v pivovare, nešlo však o obyčajnú prácu ale o vedecko-výskumnú , zameranú na výrobu nealkoholického piva. Juraj sa však na celý projekt pozeral z pohľadu chemika a nie sládka.

Výsledok projektu už bol v úvode nejasný a otázny. Trvalo 2 roky, kým produkt dosiahol požadované normy. 

Investorom v tomto projekte, ktorý stojí za pivovarom Nilio sú majitelia kaviarne Arch caffe , ktorí financovali experimenty.

Momentalne je Nilio produkčným pivovarom, jeho ročná kapacita je nastavená na 350 hl piva.

MOMENTÁLNA PONUKA 

Zameranie na nealko – pivo je očividné až 90% produkcie, pretože majitelia chceli využiť dieru na trhu a priniesť niečo nové.

Venujú sa aj tvorbe Vegan piva. Obľúbené sú klasické aj tmavé pivo, polotmavé pivo typu IPA a ďalšie.

Medzi najpredávanejšie však patrí nealkoholické pivo Zero power – z amerických a nemeckých chmeľov s dominanciou citrusových chutí.

Keďže pivovar vznikol počas pandémie a sudové pivo sa momentálne nepredávalo, podniky a reštaurácie boli aj stále ostávajú zatvorené, väčšina produkcie sa sústredí na fľaškové pivo. Pivo sa predáva momentálne v domovskom Arch caffe a v mnohých ďalších prevádzakch, ktoré sa stále rozširujú.

Čo sa týka potravín Nilio nájdete napríklad v sieti potravín YEME.

ĎALŠIE CIELE A PLÁNY DO BUDÚCNOSTI

Ako každý začínajúci podnik, plánom je :

  • rozšíriť produkciu,
  •  zvýšiť produkciu, 
  • dostať pivo do čo najväčšieho počtu prevádzok po celom Slovensku
  • expandovať do zahraničia
  • venovať sa ďalšiemu výskumu a vývoju
  • budovať značku

Aj keď začiatky nie sú ľahké veríme, že zákazník si cestu k Niliu nájde a užije si s pivom gastronomický zážitok.

Foto: unsplash