Pivo je najstarším zaznamenaným receptom na svete. Má bohatú históriu a v súčasnosti sa okrem starých receptov dajú ochutnať aj nové, zaujímavé recepty. Poznáte históriu piva? Objavte trendy súčasnosti. 

História piva

Starí Egypťania prvýkrát zdokumentovali proces varenia na papyrusových zvitkoch okolo roku 5 000 pred Kristom. Tieto prvé pivá sa varili s drobným ovocím, ako sú datle, granátové jablká a iné pôvodné byliny. Egypťania používali pivo na náboženské obrady, pričom plán varenia a distribúciu masám riadil faraón.

Prvými pivovarníkmi boli primitívne kultúry Mezopotámie, zachovali sa po nich len odrezky zo sladového jačmeňa a misky so zvyškami ako z piva (a hovorili si pivovarníci!).

Pivo sa nakoniec dostalo z Blízkeho východu cez Stredozemné more do Európy, kde sa stalo neoddeliteľnou súčasťou života. To platilo najmä v severnej Európe, kde bohaté úrody jačmeňa poskytovali pivovarníkom dostatok surovín. Pivo bolo cenené tak pre svoju nutričnú hodnotu, ako aj preto, že bolo bezpečnou alternatívou pitnej vody, ktorej mnohé zdroje boli kontaminované ľudským odpadom (Mmmm, už ste smädní?).

V ranom stredoveku sa zrodilo to, čo považujeme za moderné pivo. Pivovarníci používali sladový jačmeň ako hlavný zdroj skvasiteľného cukru už stovky rokov, ale používanie chmeľu ako ochucovadla a dochucovadla sa stalo bežným až okolo 12. storočia. Predtým sa na vyváženie sladkej chuti v pive používalo veľa rôznych bylín a korenín; všetko od smrekových konárov cez sušené kvety až po horké korene si našlo cestu do varných kanvíc. 

Mnísi boli do značnej miery poprednými pivovarníkmi v stredoveku, pričom takmer každý kláštor mal na mieste pivovar. Historici pripisujú mníchom mnohé inovácie v oblasti varenia piva nad rámec zavedenia chmeľu vrátane myšlienky ležania alebo chladenia piva na zlepšenie chuti. Aj v moderných časoch sa zachováva kláštorná tradícia pivovarníctva s množstvom belgických kláštorov, ktoré dnes patria medzi najväčšie pivovary na svete.

Spolu s krajinami severnej Európy, ako Nemecko a Belgicko, sa pivovarníckym centrom stali aj Britské ostrovy. Pivo dorazilo do “Nového sveta” s prvými európskymi kolonistami. New York aj Philadelphia boli prvé pivovarnícke centrá v Amerike: samotné mesto New York malo v roku 1810 až 42 pivovarov.

19. storočie piva v Európe

V devätnástom storočí technologické objavy a vylepšenia, ako napríklad zavedenie chladenia a vývoj pasterizačných techník, dramaticky zmenili varenie piva. Kontrolou procesu varenia piva, prostredia, typu fermentácie a typu kultúry kvasiniek boli pivovarníci schopní získať „štandardizovaný“ produkt, čo sa predtým nedalo dosiahnuť, čím poskytli rozšírené možnosti pre masovú výrobu a spotrebu, ako aj veľké balenie a distribúciu. Medzi prvou a druhou svetovou vojnou bola výroba a spotreba piva výrazne ovplyvnená. Vojnové úsilie malo za následok veľký nedostatok zásob pre pivovarníkov, ktorí sa museli vyrovnávať s rastúcimi cenami obilia v kombinácii so všeobecným nedostatkom surovín. Vlády vydali zákony na obmedzenie distribúcie a konzumácie alkoholických nápojov, čím prinútili väčšie pivovary, aby sa diverzifikovali na alternatívne produkty, ako sú nealkoholické nápoje, a menších výrobcov, aby ukončili podnikanie. Tento vývoj viedol toto odvetvie na cestu, kde v súčasnosti dominuje väčšine modernej výroby piva hŕstka nadnárodných spoločností.

Pivo v súčasnosti

V poslednom čase však takmer všade na svete došlo k nárastu počtu mikropivovarov a remeselných pivovarov. Trendy v Európe ukazujú, že vznikajú tisíce menších výrobcov. Náklady na zriadenie sú pomerne nízke a procesy vysokej koncentrácie v pivovarníckom priemysle ponechali priestor pre nových účastníkov a vytvorili podmienky pre okrajové trhy. 

Politika na podporu malých podnikateľov, ako sú úľavy na sadzbách a finančné granty poskytované miestnymi samosprávami; a zvýšená úroveň sofistikovanosti chutí spotrebiteľov (viac naklonení skúšaniu kvalitatívne odlišných produktov), ​​to všetko prispelo k rastu.

Pivo má dnes množstvo podôb a chutí, používa sa na varenie, do drinkov a veľkej obľube sa teší aj nealkoholické pivo. Ľudia však stále milujú tradičné pivo.