Pivovarníctvo je umelecký proces, ktorý sa v priebehu storočí vyvinul do pestrého sveta chutí, vôní a inovácií. Svetové rekordy v tejto oblasti odhaľujú fascinujúce fakty o najväčších, najstarších a najzaujímavejších pivovaroch na našom planéte.

Najväčšie pivovary na svete

China Resources Snow Breweries Ltd.

Tento čínsky gigant sa radí medzi najväčších výrobcov piva na svete. Svoje pivo distribuuje nielen v Číne, ale aj v mnohých ďalších krajinách, a patrí medzi najpopulárnejšie pivné značky.

Anheuser-Busch InBev

Tento belgicko-brazílsky pivovarský koncern drží titul najväčšieho pivovaru na svete. Sú výrobcami ikonických značiek, ako sú Budweiser, Stella Artois a Corona.

Tsingtao Brewery Co. Ltd.

Pivovar Tsingtao je jedným z najväčších v Ázii a zároveň jeden z najstarších v Číne. Jeho pivo Tsingtao je známe po celom svete.

Najstaršie pivovary na Svete

Weihenstephan Brewery (Nemecko)

S pôvodmi až do roku 768 je pivovar Weihenstephan uznávaný ako najstarší na svete. Nachádza sa v Bavorsku a sústreďuje sa na tradičné nemecké pivo.

Brewery de Halve Maan (Belgicko)

Tento belgický pivovar má viac ako 500 rokov a je známy svojou tradíciou výroby piva s dôrazom na kvalitu.

St. Peter’s Brewery (Veľká Británia)

Sídliaci v historickom kláštore v Suffolku, tento pivovar sa pýši históriou, ktorá siaha až do roku 1294.

Najzaujímavejšie pivné události a slávnosti

Oktoberfest (Mníchov, Nemecko)

Nejde len o pivný festival, ale o jedno z najväčších svetových podujatí. Oktoberfest v Mníchove priláka milióny návštevníkov, ktorí ochutnávajú tradíciu nemeckého piva a kuchyne.

Great American Beer Festival (USA)

Toto pivné podujatie je najväčším a najviac uznaným festivalom piva v Spojených štátoch. Ponúka široký výber pív od tisícok rôznych pivovarov.

Belgický týždeň piva (Belgicko)

Belgické pivo má svoje jedinečné miesto v pivnej kultúre, a tento týždeň v Belgicku je venovaný oslavám a ochutnávaniu tohto bohatého dedičstva.

Inovácie v pivovarníctve

  • BrewDog’s “The End of History” – Pivovar BrewDog vytvoril jedno z najvzácnejších pív na svete. “The End of History” je pivo s obsahom alkoholu až 55%, a je zabalené do pravých mŕtvych zvierat.
  • Samuel Adams’ Utopias – Americký pivovar Samuel Adams vytvoril sériu pív s názvom Utopias, ktoré sa vyznačujú vysokým obsahom alkoholu a použitím zriedka používaných ingrediencií.
  • Pivné SPA (Island) – Na Islande môžete zažiť nevšedný zážitok v pivnom kúpeli. Vírivky s pivom majú údajne prínosy pre pokožku a telo.

Svetové rekordy v pivovarníctve odhaľujú pestrý a fascinujúci svet piva, ktorý spája tradície, inovácie a unikátne zážitky. Nech už sú to najväčšie pivovary, najstaršie tradície alebo neobvyklé pivné udalosti, svet piva sa neustále vyvíja a pritahuje pozornosť milovníkov piva po celom svete.