Svet piva je fascinujúci a rozmanitý, plný chutí, vôní a príbehov. Jedným zo základných faktorov, ktoré ovplyvňujú charakter piva, je typ fermentácie. Počas fermentácie kvasinky premieňajú cukry v mladine na alkohol a oxid uhličitý, čím dodávajú pivu jeho jedinečnú chuť a arómu. V tomto článku sa pozrieme na pivá podľa typu fermentácie, a to na tri hlavné typy: spodne kvasené, vrchne kvasené a spontánne kvasené pivá.

Spodne kvasené pivá

Spodne kvasené pivá sú kvasené kmeňmi kvasiniek, ktoré sa usadzujú na dne fermentačnej nádoby pri chladnejších teplotách (okolo 10°C). Táto pomalá fermentácia trvá typicky týždne až mesiace, čím vzniká pivo s čistou, jemnou chuťou a jemným telom. Medzi populárne spodne kvasené pivá patria ležiaky, pilsnery a viedenské ležiaky. Spodne kvasené pivá sú známe svojou osviežujúcou horkosťou, ktorá pochádza z chmeľu. Chmeľ sa pridáva do piva počas varenia a dodáva mu charakteristickú horkosť, arómu a konzervačné vlastnosti.

Vrchne kvasené pivá

Vrchne kvasené pivá kvasia pri teplejších teplotách (okolo 18-22°C) pomocou kmeňov kvasiniek, ktoré sa vznášajú na povrchu mladiny. Táto rýchla fermentácia trvá zvyčajne niekoľko dní a vytvára pivo s plnším telom, výraznejšou chuťou a ovocnými alebo pikantnými estermi. Medzi populárne vrchne kvasené pivá patria ale, pšeničné pivá, India Pale Ale (IPA) a belgické pivá.

Vrchne kvasené pivá sú známe svojou širokou škálou chutí a aróm, od ovocných a korenistých až po kvetinové a bylinkové. Vďaka použitiu rôznych typov kvasiniek a chmeľu je možné vytvoriť nekonečné množstvo variácií vrchne kvasených pív.

Spontánne kvasené pivá

Spontánne kvasené pivá sú kvasené divými kvasinkami, ktoré sa prirodzene vyskytujú vo vzduchu. Tieto pivá nie sú očkované čistými kmeňmi kvasiniek, a preto sú známe svojou nepredvídateľnou chuťou a arómou. Spontánne kvasenie môže trvať od niekoľkých dní až mesiacov a dodáva pivu komplexnú chuť s tónmi octu, netradičnými arómami a horkosťou. Medzi populárne spontánne kvasené pivá patria pivá typu Lambic a Gueuze.

Spontánne kvasené pivá sú pre milovníkov piva dobrodružstvom. Každá várka je jedinečná a ponúka neopakovateľný zážitok. Ak máte radi netradičné a komplexné chute, spontánne kvasené pivá sú pre vás to pravé.

Svet piva podľa typu fermentácie je fascinujúci a rozmanitý. Od chladných a čistých spodne kvasených pív cez ovocné a pikantné vrchne kvasené pivá až po nepredvídateľné spontánne kvasené pivá, existuje pivo, ktoré očarí každý chuťový pohárik. Takže nabudúce, keď si vychutnáte pohár piva, venujte chvíľku zamysleniu nad kúzlom fermentácie a jej úlohou pri vytváraní tejto lahodnej tekutiny.