Každý milovník piva vás bude presviedčať o tom, že pivo je zdravé. A viete, že je to z veľkej časti naozaj pravda? Minimálne o pivovarských kvasniciach, teda vedľajšom produkte pri výrobe piva, sa dá s istotou povedať, že majú na zdravie mimoriadne pozitívny vplyv.

Čo sú pivovarské kvasnice?

Pivovarské kvasnice vznikajú ako vedľajší produkt pri varení piva. Sú to mikroskopické kvasinky – huby, ktoré dozrievajú na slade a pracujú na premene cukru na alkohol. Ide o neaktívne – inaktivované pivovarské kvasnice. To znamená, že tieto kvasnice nekvasia ako napríklad aktívne suché kvasnice, ktoré sa používajú pri pečení.

Pre lepšiu chuť sa tieto kvasnice pestujú v špeciálnych roztokoch a užívajú aj vo forme výživových doplnkov. Takto si zachovajú všetky cenné látky a navyše, zlepší sa ich chuť a zjednoduší spôsob užívania. Najznámejší takýto výživový doplnok je takzvaný Pangamín. Prečo sú pivovarské kvasnice také účinné a čo vlastne obsahujú?

Výživné látky v pivovarských kvasniciach

Tento prírodný liek vďačí za svoje schopnosti najmä tomu, že obsahuje množstvo živín, minerálov a vitamínov. Aké je zloženie pivovarských kvasníc?

 • Vitamíny skupiny B, a to B1, B2, B3, B6 a kyselina listová.
 • Minerály ako draslík, zinok, lítium, selén, horčík, chróm, fosfor a meď.
 • Bielkoviny, ktoré tvoria až 50% zloženia pivovarských kvasníc.
 • Probiotiká
 • Prebiotiká
 • Esenciálne aminokyseliny

Toto zloženie ich predurčuje na ideálny zdroj vitamínu B pre vegetariánov, vegánov a športovcov. Nie len pre nich sú však pivovarské kvasnice vhodné. Aké majú účinky na zdravie?

Čo dokážu pivovarské kvasnice

Sušené pivovarské kvasnice alebo výživový doplnok pangamín, ktorý ich obsahuje, má na človeka naozaj blahodarné účinky. Odporúča sa užívať ich najmä pri týchto problémoch:

 1. Pri zvýšenej fyzickej záťaži. Obsahujú tzv. nukleotidy, ktoré zvyšujú odolnosť a zlepšujú regeneráciu po tréningu.
 2. Pri psychickej záťaži. Vďaka obsahu lítia, horčíku a vitamínov skupiny B.
 3. Pri poruchách trávenia. Podporujú tvorbu správnych baktérií v čreve, zmiernia zápal, bojujú proti infekciám a toxínom. Obnova črevnej mikroflóry zároveň prispieva k zlepšeniu imunity.
 4. Pri problémoch s pokožkou. Pangamín na pleť pôsobí rozjasňujúco, hydratačne a napomáha lepšiemu hojeniu rán.
 5. Na vlasy. Pivovarské kvasnice na vlasy užívajte v podobe výživového doplnku. Vďaka množstvu vitamínu B zabránia vypadávaniu vlasov, lámaniu, tvorbe lupín a naopak, podporia ich regeneráciu.
 6. Pri problémoch s hmotnosťou. Spôsobujú pivovarské kvasnice priberanie? Alebo vám, naopak, pomôžu schudnúť? Oboje je pravda. Pretože pozitívne vplývajú na metabolizmus a tak sú ideálnym doplnkom stravy ak chcete schudnúť alebo naopak pribrať.
 7. Pri rádioterapii a onkologických ochoreniach. Pozitívne vplývajú na imunitu.
 8. Ako prevencia srdcových ochorení. Pretože zlepšujú hladinu cholesterolu a pozitívne vplývajú na úpravu krvného tlaku.
 9. Ako prevencia neurodegeneratívnych ochorení. Napríklad demencie. Prispievajú k normálnej činnosti nervovej sústavy.
 10. Pri neplodnosti. Samozrejme, že pivovarské kvasnice tento problém nevyriešia a je nutné kontaktovať lekára. No selén a vitamíny skupiny B majú pozitívny vplyv na činnosť hormónov.

Pivovarské kvasnice však môžete užívať aj vtedy, keď nemáte žiadne zdravotné problémy. Doprajte tak svojmu telu množstvo výživných látok a podporíte svoju svoju imunitu.

Contributor