Keď už konečne nastane ten správny čas je to lepšie ako televízny program, či obľúbená zábava. Grilovanie je dlho odkladané potešenie. Iste, grilovať sa dá po celý rok, ale čo si budeme nahovárať, sú to práve teplé jarné a letné večery, čo nás donútia presunúť sa na terasu.

Na teplom rošte alebo kameni sa dajú pripraviť desiatky úžasných jedál a pokrmov od klasického mäsa, ktoré nie je nutné obzvlášť dochucovať, až po rafinované rolky, špízy, grilované ovocie, či zeleninu.

Máme pre vás pár typov s ktorými sa zaručene stanete kráľmi grilovacej sezóny.

AKÝ GRIL ZVOLIŤ?

Zaobstarať si nový gril môže byť poriadny oriešok. Toľko možností, typov, tvarov, farieb. Gril vyberáme podľa toho, pre koľko ľudí plánujeme grilovať. Ďalšia zásadná otázka je : Čo v ňom bude horieť?

UHLÍKOVÝ GRIL

Grily v ktorých horia uhlíky a voňajú dymom sú vhodné pre všetkých, ktorí milujú oheň a radi sa o neho starajú.

Prečo ho chceme?

  • kvôli ohňu – pre niekoho grilovanie bez ohňa nie je to pravé. Iní si zase potrpia na špecifickú chuť a vôňu, ktorú s plynovým grilom nedosiahnete
  • pre výzvu – skrotiť oheň a grilovať na tej správnej teplote, tak aby mäso nebolo vysušené ani nedopečené môže byť naozaj výzva. Keď sa vám to ale konečne podarí budete skutoční majstri grilu!

Ako vyberať

  • konštrukcia – dostupné sú klasické kotlíkové grily, niektoré majú chytrý otvor pre prisypávanie uhlíkov bez zloženia mriežky. Siahnuť môžete aj po griloch, v ktorých horia peletky, ktoré prisúva motorček a tak sa nemusíte o nič starať. V neposlednom rade sú na trhu grily ktorých horí oheň uprostred a griluje sa buď nad plameňom či uhlíkmi alebo na liatinových okrajoch grilu
  • príslušenstvo – pizza kameň umožní širšie využite grilu. Prikúpiť môžete tiež špachtle na údenie, rôzne štartéry, čistiace kartáče alebo teplomery

PLYNOVÝ GRIL

Plynové grily sú v prvom rade praktické. Vďaka tomu, že z nich nejde žiadny dym sú vhodné nie len na záhradu, ale aj na balkóny a terasy.

Prečo ho chceme?

  • bez dymu – pokiaľ zrovna niečo nespálime, môžeme z grilu cítiť iba vôňu pripravovaného jedla
  • rýchlosť – rozpáliť plynový gril je otázka jedného otočenia gombíku
  • regulácia teploty – zmena teploty je veľmi jednoduchá a rýchla. Je to takmer ako variť na sporáku alebo piecť v rúre

Ako vyberať

  • konštrukcia – prídavné mriežky vo vrchnáku, teplomer, polička na suroviny, to všetko tieto grily môžu mať
  • príslušenstvo – hrnce, panvice, grilovacie mriežky, ihly, rošty…. možnosti sú neobmedzené

KRÁĽOVSKÁ DISCIPLÍNA –  grilovanie steakov

Základom je vždy kvalitný kus vyzretého  mäsa. Zrenie mäsa anglicky nazývané aging, sa po základnom schladení robí dvomi spôsobmi: 

Mokré zrenie

Pri mokrom zrení mäso zreje zabalené vo fólii, do ktorej  zároveň uvoľňuje šťavu a v ktorej ostáva až do vybalenia. Mäso nestráca vlhkosť a šťavnatosť. Tento spôsob je jednoduchší a menej náročný. 

Suché zrenie

Suché zrenie je podstatne drahšie a trvá dlhšiu dobu. Mäso určené na suché zrenie sa zavesuje alebo ukladá na regály v úplne čistej chladiarni pri prísne kontrolovanej teplote a vlhkosti na dobu od dvoch do ôsmich týždňov.

Mramorovanie tukom zaistí mäsu šťavnatosť a výraznejšiu chuť. Neznamená to totiž, že je mäso tučné ale, že je v ňom veľa chuti, ktorej tuk je nositeľom. Pokiaľ nemáte prerastené mäso radi, môžete ho odkrojiť až po úprave, aby pustilo do mäsa chuť.

Väčšina kusov mäsa, ktoré sú obľúbené pre svoju výraznú chuť je na tele zvieraťa umiestnená blízko pri kosti. Dá sa povedať, že vo všeobecnosti platí, čím je mäso bližšie ku kosti, tým výraznejšia je jeho chuť. Pokiaľ je to teda možné, grilujme mäso aj s kosťou. V takomto prípade pozor na prepečenie! Pri kosti mäso mierne narežme, teplo sa tak dostane dovnútra a steak sa rovnomerne prepečie.

STÁVKA NA ISTOTU – hovädzie na gril 

  1. Vysoká roštenka

Jeden z najhodnotnejších svalov na steaky. Mäso je prerastené, šťavnaté a plné chuti. Skladá sa z dvoch svalov, medzi ktorými je tukové oko. Vo Francúzsku či Británii je dokonca obľúbenejší ako sviečková.

  1. Steakové rebro

Najlepšie chutí vyzreté metódou mokrého zrenia vo vákuu. Je to jeden z najvýraznejších kusov mäsa na steaky. Je veľmi šťavnaté, jeho chuť je porovnateľná s vysokou roštenkou. Odporúča sa grilovať na medium.

  1. Flank steak

Nachádza sa v oblasti triesiel, má hrubšie vlákna a výraznú chuť. Griluje sa v celku a hotový sa krája proti vláknu na plátky.

  1. Pliecko

Plieckom z lopatky prechádza do 2/3 silnejšia kolagénová blana. Väčšia časť je výborná na varenie. Zvyšná tretina sa po dozretí výborne hodí na steaky. Mäso je priamo pri kosti a má veľmi špecifickú chuť.

  1. Veverička

Tvoria ju dva svaly spojené blanou. Je umiestnená pod chrbticou zvieraťa, blízko čriev. Vďaka tomu má silnú korenenú chuť. Panenku môžeme ugrilovať v celku a následne nakrájať na tenké plátky proti vláknu.

  1. Holubička

Trojcípy steak z vrchného šálu. Výborný kus mäsa s výrazným mramorovaním. Najlepšie chutí vyzretý suchým zrením. Griluje sa v celku a krája sa na plátky proti vláknu. 

Foto: Unsplash